Akcja
Wspieramy Polską Kulturę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Tomasz Dolski - II miejsce

tomasz-dolski

DŹWIĘK

Statuetka ORŁA 2016 oraz Kryształowy Kamerton w rękach Tomasza Dolskiego.

Wśród najlepszych artystów Polskiego Festiwalu Sztuki "Orzeł 2016", który odbył się 12 i 13 listopada 2016 roku w warszawskim centrum EXPO XXI znalazł się Tomasz Dolski. Werdyktem Jury: Marii Szabłowskiej, Jerzego Petersburskiego Jr, Marka Gaszyńskiego oraz Krzysztofa Dzikowskiego zajął II miejsce w kategorii Dźwięk.

Tomasz Dolski - absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Pile, obecnie student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy - wydział dyrygentury, jazzu i edukacji muzycznej, otrzymał również prestiżową nagrodę Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. Nagrodę Kryształowego Kamertonu w imieniu ZAKR wręczył Krzysztof Dzikowski. Dotychczas wśród laureatów tego szczególnego wyróżnienia znaleźli się m.in. Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski i Zbigniew Namysłowski.

Nie jest ani polską Vanessą Mae ani polskim Davidem Garrettem. Nikogo nie naśladuje. Tomasz Dolski – urodził się 9 lipca 1995r. w Słupcy. Ten młody, utalentowany skrzypek i kompozytor tworzy własny, niepowtarzalny styl.  Jak mówi- „Chcę by każdy mój koncert był podróżą przez świat dźwięków.  Chcę tworzyć bajeczny świat muzyki, od klasyki opracowanej w nowoczesnej stylistyce poprzez pop, rock, blues, funk, dubstep czasem jazz i muzykę elektroniczną. Robię to  po to by każdy słuchacz mógł znaleźć coś dla siebie, ale  przede wszystkim buduję w ten sposób dramaturgię. Moje występy mają pociągać ludzi, którzy słysząc pierwsze akordy  będą mieli ochotę  pozostać do końca koncertu. Chcę ich zaskakiwać przyjemną falą dźwięków”.  Popularność i  uznanie fanów artysta zdobył dzięki udziałowi w I edycji talent show „Must be the Music -Tylko Muzyka” telewizji Polsat, w którym zdobył 3 miejsce spośród ponad 10 tysięcy uczestników. Zwrócił na siebie uwagę niekonwencjonalnym podejściem do gry na skrzypcach z akompaniamentem bliskim muzyce elektronicznej. Popularność i uznanie fanów zdobył wykonując m.in. temat z filmu „Piraci z Karaibów” w wersji house'owej i utwór „Lacrimosa” W. A. Mozarta również w klimacie elektronicznym. Artysta ma niezwykłą charyzmę i doskonały kontakt z publicznością.

Mimo młodego wieku zagrał już wiele koncertów, w tym na największych polskich scenach, takich jak m.in.: Opera Narodowa, Amiteatr w Opolu i Amfiteatr w Mrągowie, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Hala 100-lecia we Wrocławiu, Stadion Narodowy w Warszawie czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Miał zaszczyt występować również na imprezach o charakterze międzynarodowym takich jak m.in.: „Muzyka nie zna granic” w Gogolinie z okazji 20-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy między Polską a Niemcami, czy także uroczysty koncert dla Dyrektorów Generalnych ds. kształcenia z całej Unii Europejskiej zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z okazji przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej w 2012 roku. Swoimi koncertami muzyk wspiera również chętnie akcje charytatywne m.in.: „Gwiazdy Dzieciom”, „Podziel się Posiłkiem” czy  „Tornister Pełen Uśmiechów”. 

W 2014 roku ukazała się jego debiutancka płyta „Love to Music”. W swoim dorobku artysta ma również cztery teledyski: Love to Music, One Day in Berlin, Przemijanie nic nie znaczy – we współpracy z aktorem i piosenkarzem Michałem Milowiczem oraz Coffee Cream – z wokalnym udziałem siostry, Ewy Dolskiej.

Na Polskim Festiwalu Sztuki Orzeł 2016 Tomasz zdobył II nagrodę w kategorii „Dźwięk” oraz bardzo prestiżową nagrodę specjalną KRYSZTAŁOWY KAMERTON przyznawaną przez Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR – nagrodę wręczał osobiście Krzysztof Dzikowski. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski czy Zbigniew Namysłowski.

Edukacja muzyczna:

2002 – 2014 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Pile wydział instrumentalny klasa skrzypiec (dyplom),    

2010 – 2014 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Pile wydział wokalny (dyplom),    

2014 – obecnie Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy Wydział Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej.

POWRÓT