Akcja
Wspieramy Polską Kulturę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akcja - Wspieramy polską kulturę


Zapraszamy do współtworzenia  Polskiego Festiwalu Sztuki "ORZEŁ" 2023,  którego organizatorem jest Fundacja Ludzi Sztuki. Naszym celem jest 
pomaganie polskim artystom i stworzenie im możliwości rozpoczęcia profesjonalnej kariery. Wszystkich, którym zależy na promowaniu polskiej kultury, zachęcamy do wspierania projektu, co umożliwi zorganizowanie kolejnej edycji tego wyjątkowego wydarzenia.Dowiedz się co zyskasz wspierając naszą akcję


Czym jest Polski Festiwal Sztuki?

Polska jest krajem otwartym na wiele kultur. Tworzy i wspiera różne  przedsięwzięcia związane ze sztuką. W Polsce odbywają się festiwale romskie, żydowskie,  kresowe ale brakuje polskiego festiwalu, który przedstawiałby dzieła polskich artystów a tym samym i polskiej kultury. Dlatego powstał pomysł, żeby stworzyć wydarzenie jakim jest Polski Festiwal Sztuki.

Doskonałym pomysłem w ramach Polskiego Festiwalu Sztuki okazała się próba połączenia ze sobą kilku wiodących kategorii  z których każda znajduje odzwierciedlenie w naszych polskich, narodowych tradycjach. Wyróżnia się on na tle innych ważnych wydarzeń kulturalnych, ponieważ jego celem jest zaprezentowanie pełnej różnorodności polskiego świata artystycznego pozwalając zaistnieć zarówno tym, których inspirują dominujące trendy, jak i początkującym artystom niszowym.

Kiedy i gdzie odbędzie się Festiwal?

W 2023 roku w dniach 11-12 listopada odbędzie się II edycja tego wydarzenia. Artyści zaprezentują się w 4 kategoriach: obraz, dźwięk, słowo, ruch.

Dlaczego warto współtworzyć to wydarzenie?

Jest to jedyny festiwal w Polsce o tak szerokiej formule. Obejmuje 4 kategorie: obraz, ruch, dźwięk, słowo i adresowany jest do artystów z całej Polski. Na zasięg przedsięwzięcia znacząco wpływa fakt, że w eliminacjach może wziąć udział każdy bez względu na wiek. Jego celem jest propagowanie polskiego dorobku kulturalnego poprzez zaprezentowanie dzieł początkujących polskich artystów. Wspólna inwestycja w ich rozwój przyczynia się do rozwoju polskiej kultury, a charakter imprezy podkreśla i umacnia polską tożsamość narodową.

Kto może wziąć udział w Polskim Festiwalu Sztuki?

W festiwalu, w wyżej wymienionych kategoriach mogą wziąć udział polscy artyści z całego kraju i w każdym wieku. Wstępne preselekcje odbywają się pod okiem profesjonalistów, którzy wybierają uczestników do kolejnego etapu. Kolejnym krokiem jest prezentacja artystów na scenie lub w specjalnie przygotowanych w tym celu galeriach.

Do współtworzenia festiwalu organizatorzy zapraszają również samorządy. Ich przedstawiciele wybierają wśród swoich mieszkańców osoby, które będą reprezentować dany region. Organizatorzy oddają do ich dyspozycji scenę, galerię sztuki, miejsca do projekcji filmowych i innych wystąpień artystycznych, gdzie zaprezentują swoje talenty zespoły muzyczne, soliści, pisarze, poeci, tancerze, malarze, rzeźbiarze, a także osoby, które w szczególny i znaczący sposób wspierają lokalną kulturę i sztukę. Wyłonieni reprezentanci samorządów zadbają o zachowanie dziedzictwa narodowego swoich regionów.

Podczas uroczystej gali II Polskiego Festiwalu Sztuki Orzeł 2023
statuetką Orła  wyróżnione zostaną samorządy oraz ich przedstawiciele, którzy w sposób szczególny troszczą się o Polskość, kultywują tradycje narodowe, promują talenty i wspierają najzdolniejszych. Przyznany też zostanie tytuł Samorządowego Mecenasa Polskiej Sztuki w kategoriach region, powiat, miasto, gminę.