Akcja
Wspieramy Polską Kulturę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Maria Szabłowska

maria-szablowska

DŹWIĘK

Dziennikarka muzyczna i skarbnica wiedzy o muzyce rozrywkowej.

Pierwszy raz na antenie Polskiego Radia pojawiła się w Rozgłośni Harcerskiej. Od 1970 zawodowo związana z Polskim Radiem. Prowadziła wiele popularnych audycji muzycznych, tj. Magazyn Muzyczny Rytm oraz Muzyka Nocą, później zaś Muzyczna Jedynka.

W Telewizji Polskiej zadebiutowała pod koniec lat 70. Była prezenterką młodzieżowej Siódemki i następnie wakacyjnego Studia Lato emitowanego w pierwszym programie TVP. Prowadziła program Stare, nowe i najnowsze oraz poranny program Kawa czy herbata. Z Krzysztofem Szewczykiem prowadziła program Dozwolone od lat czterdziestu, który został potem przemianowany na Wideoteka dorosłego człowieka.

Autorka książek Elvis – amerykański sen i Cały ten big beat. W 2001 ukazała się redagowana przez nią płyta pt. Mężczyźni mojego radia.

W 2011, za wybitne zasługi dla Polskiego Radia, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015, za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia, otrzymała Krzyż Oficerski tego orderu. W 2005 wyróżniona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

POWRÓT