Akcja
Wspieramy Polską Kulturę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Andrzej Tarkowski-Kiliszewski - III miejsce

andrzej

OBRAZ

„Zamach na Państwo: Niewygodny Waszkiewicz”- III miejsce w kategorii Obraz na PFS Orzeł 2016.

Film dokumentalny „Zamach na Państwo”, oryginalna nazwa w jęz. angielskim - "Attempt on the State" / Investigative documentary/ w reżyserii i scenariusza Andrzeja Tarkowskiego – Kiliszewskiego zdobył trzecie miejsce w kategorii Obraz na Polskim Festiwalu Sztuki "Orzeł 2016".

Film opowiada o społeczeństwie i kraju, w którym prawa człowieka są notorycznie naruszane, szerzy się działalność przestępcza wraz z korupcją wśród elit politycznych. Głównymi bohaterami filmu są Władimir Iwaszkiewicz oraz Inara De Vilkaste. Władzimir Iwaszkiewicz był prawą ręką premiera Łotwy i zarządzał Izbą Celną oraz Wydziałem ds. Zwalczania Przemytu i Korupcji na Łotwie, lecz z powodu jego skuteczności w zwalczaniu przestępczości zaczęto kierować wobec niego najpierw groźby karalne, szantażowano, doszło do porwania jego córki, a w ostateczności do zabójstwa jego adwokata oraz próby zamachu na jego życie. Obecnie główny bohater filmu przebywa w Austrii mając azyl jako uchodźca polityczny od kilku lat, natomiast jego małżonka Inara De VIlkaste bezustannie walczy o jego prawa oraz o sprawiedliwość przed Międzynarodowym Trybunałem w Strasburgu, ponieważ w swoim kraju nie może liczyć na sprawiedliwe wyroki w łotewskich sądach, które są upolitycznione i zależne od władzy miejscowej. Film został oparty na faktem i licznej zgromadzonej dokumentacji potwierdzającej przedstawione wydarzenia.

 Andrzej Tarkowski - Kiliszewski, urodzony 1 maja 1981 w Fastowie pod Kijowem na Ukrainie w rodzinie polskich emigrantów. W sierpniu 1997 r. zdobył I Nagrodę w ogólno-ukraińskim Konkursie, pt. ”Zielony Świat Ukrainy” spośród ponad 5000 osób za wysłane prace artystyczne na konkurs w postaci – malarstwa na skorupie, reprezentując wówczas Polonię na Ukrainie, który odbywał się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Ukrainy Ludmiły Kuczmy.Od 1998 do 1999 studiował Studium Języka Polskiego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie (obecnie Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie). Od 1999 do grudnia 2004 r.  studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski w Warszawie na kierunku - prawo i administracji. Jest z pochodzenia Polakiem i częściowo Tatarem, należy do słynnego Rodu Tarkowskich, z którego m.in. wywodzą się słynni: - poeta Arsenij Tarkowski oraz – światowej sławy reżyser Andrej Tarkowski.

Andrzej Tarkowski - Kiliszewski jest prawnikiem (od 2005), artystą - plastykiem (od 1995), reporterem telewizyjnym (od 2010), producentem filmowym (2011), reżyserem i scenarzystą (2011) i pisarzem (2010). Wydał dwie teologiczno-filozoficzne książki pod tytułem "Opus Angelorum in Opere Salutari czyli Traktat o Aniołach” (rozprawa teologiczno-filozoficzna /Warszawa 2011/ oraz „Demonica”.

POWRÓT