Akcja
Wspieramy Polską Kulturę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Andrzej Pągowski

andrzej-pagowski

OBRAZ

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego.

Jest autorem ponad 1200 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej i malarskiej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro.

Stworzył kilkaset plakatów do filmów polskich. Wśród nich są tak ważne filmy jak „Człowiek z żelaza”, „Robotnicy’80”, ‘Przesłuchanie”, prawie wszystkie filmy młodego kina polskiego lat 80-tych, większość filmów Kieślowskiego, a także kultowy dziś „Miś” Barei oraz „Ryś” Tyma. Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Wajda, Zanussi, Holland, Kieślowski, Polański, Skolimowski, Żuławski, Machulski, Kawalerowicz.

Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej powstałych po 1980 roku.

POWRÓT