Akcja
Wspieramy Polską Kulturę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Andrzej Lenard - wyróżnienie

lenard

OBRAZ

Wyróżnienie w kategorii Obraz na PFS Orzeł 2016.

Wśród najlepszych artystów z piękną statuetką Orła w ręce, z Polskiego Festiwalu Sztuki "Orzeł 2016", który odbył się 12 i 13 listopada 2016 roku w warszawskim centrum EXPO XXI wyszedł Andrzej Lenard. Werdyktem Jury w kategorii Obraz tj. Edwarda Lutczyna, Andrzeja Pągowskiego oraz Zenona Żyburtowicza otrzymał on wyróżnienie za swoje malarstwo.

Urodzony w 1981 r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk. W 2009r. obronił dyplom z malarstwa w pracowni prof. Antoniego Fałata i aneks z rysunku pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego. Zajmuje się m.in.: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. W ramach działań performatywnych specjalizuje się w opracowywaniu nowych, nietypowych, zaskakujących technik i sposobów uzyskania obrazu na żywo (min. ogień, materiały wybuchowe, opiłki żelaza, pasek od spodni, piłka nożna, zniszczone banknoty).

Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, a pokazy można było zobaczyć m.in. w: Nicei (Narodowe Muzeum Sportu, Francja - 2016), Berlinie (Niemcy - 2015), Sczecinie (Wystawa finałowa Inspiracje eXtreme 2014),  (Linz (Austria - 2013),  oraz na Euro 2012 w Warszawie.

Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w: Muzeum Narodowym Sportu (Nicea, Francja), Galerii plakatu w Wilanowie, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Rampa w Warszawie i Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Obecnie prowadzi firmę artystyczną pod nazwą Lenard'art.

Prace zgłoszone na konkurs PFS Orzeł 2016 są częścią większego cyklu twórczego, polegającego na poszukiwaniu nowych technik tworzenia obrazu na żywo w obecności widzów. Stara się stosować nieoczekiwane środki wyrazu w celu zaakcentowania tematu dzieła, którym najczęściej są portrety znanych ludzi. Bycie świadkiem powstawania obrazu wpływa na percepcję gotowego dzieła. Ponadto, nietypowe środki wyrazu użyte przy portretowaniu różnych osób nadają nowe warstwy znaczeniowe i otwierają możliwość różnych interpretacji obrazów. Nagrany pokaz z pogranicza action painting i performance'u pozwala dotrzeć do dużej ilości odbiorców, poprzez umieszczenie wideo w internecie. W efekcie mamy do czynienia z trzema działaniami wynikającymi z jednego aktu twórczego: performance/action painting, wideo oraz gotowy obraz. Każde z tych trzech działań inaczej prezentuje się w oderwaniu od pozostałych i każde wnosi inną wartość do sumy jaką jest oddziaływanie na odbiorcę. Zamysł ekspozycyjne tego typu prac jest taki, aby prezentować wideo wyświetlone projektorem na powierzchni płótna, lub obok na ekranie.

POWRÓT